Telegram розглядає запит від СБУ на блокування каналів


44
Telegram розглядає запит від СБУ на блокування каналів

Адміністрація Telegram розглядає запит від СБУ щодо 26 телеграм-каналів. Серед каналів, які СБУ моніторить, є "Легітимний" і "Резидент". За словами Юрчишина, Україна повинна використовувати досвід взаємодії з адміністраціями соціальних мереж, як у Євросоюзі.

Донедавна адміністрація Telegram ігнорувала звернення української влади, проте ситуація тепер змінюється. Про це повідомив голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин у інтерв’ю «РБК-Україна». «Є особа, відповідальна за комунікацію в Східній Європі і в Україні. Після нашої дискусії про необхідність взаємодії з соціальними мережами, позиція змінилася. Тепер, коли СБУ надіслала запит щодо 26 телеграм-каналів, його розглядають», - пояснив Юрчишин.

Керівник парламентського комітету, відповідаючи на питання про конкретні ТГ-канали, вказав, що серед них є «Легітимний» і «Резидент», і додав, що СБУ моніторить усі канали, які можуть трактуватися як виправдання російської агресії, навіть анонімні та персоніфіковані.

Ярослав Юрчишин зауважив, що в таких каналах чітко простежується мережа ботів, які поширюють шкідливі тези через інші канали. Тому представники української влади зараз намагаються встановити ефективний контакт з адміністрацією Telegram.

Напрямки співпраці

Юрчишин говорить, що хоч Telegram і є найпопулярнішою мережею в Україні, але власництво та місце реєстрації месенджера залишаються загадковими. Спочатку реєстрація відбулася в Росії, потім були спроби реєстрації в США, але вони не увінчалися успіхом, і зараз здається, що власники мережі остаточно зареєструвались в ОАЕ.

За словами Юрчишина, найкращий спосіб співпраці з соціальними мережами - встановлення контакту з адміністрацією та вплив на порушення Кримінального кодексу. Наприклад, у США в Telegram виявили пабліки зв'язані з ІДІЛ, що призвело до судового процесу, після чого мережа закрила канали та скасувала верифікацію акаунтів.

На думку Юрчишина, Україні слід використовувати подібний досвід взаємодії з адміністраціями соціальних мереж, як у Євросоюзі. Якщо мережа не розкриває свою власність, її вважають непрозорою у фінансовому відношенні і накладають обмеження. Такі обмеження не торкатимуться особистих повідомлень, але вони позначаються як підозрілі для держави, і гарантій захисту приватних даних немає.

Щодо блокування Telegram, за словами Юрчишина, необхідно мати вагомі аргументи, наприклад, рішення РНБО. Але для цього повинна виникнути серйозна кризова ситуація з витоком інформації. «Ми не хочемо, щоб це сталося, тому ми повинні робити свій вибір», - зазначив голова комітету.

Депутат також висловив сумнів у тому, що Павло Дуров, власник Telegram, особисто контролює комунікації в Україні. Він припускає, що російська влада може мати певний вплив на месенджер, що може становити загрозу для національної безпеки.

Податки та економічна діяльність

Крім того, він заявив, що Комітет ВРУ з питань свободи слова звернувся до фіскальної служби, щоб дізнатися, чи виплачує Telegram податки та які заходи планує прийняти податкова служба для забезпечення їх оплати згідно із "законом про Google". Цей закон зобов'язує великі технологічні компанії, такі як Google, Amazon, Meta, сплачувати 20% податку на додану вартість.

«Окремо слід з'ясувати, чи фіксується економічна діяльність телеграм-каналів, оскільки до них звертаються рекламодавці. Якщо там є реклама, це означає наявність комерційної діяльності, але який саме статус вона має? Поки що податкова служба не дала на ці питання відповіді», - зазначив Ярослав Юрчишин.

Джерело: detector.media