Під блокування в Україні потрапили кілька інтернет-магазинів алкоголю та нікотинової продукції


4416
Під блокування в Україні потрапили кілька інтернет-магазинів алкоголю та нікотинової продукції

На початку серпня 2023 року Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України видала розпорядження, в якому, відповідно до статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» та інших документів, наказала провайдерам електронних комунікаційних послуг заблокувати доступ до доменних імен, а також піддоменів на рекурсивних DNS-серверах таких веб-сайтів:

Перелічені сайти пропонували покупцям алкогольну та/або нікотинову продукцію, порушуючи при цьому норми чинного в Україні законодавства. Таким чином було ухвалено рішення про негайне блокування сайтів з метою недопущення їх подальшого використання українськими користувачами.

Насправді це вже не перше подібне блокування таких сайтів. На сьогоднішній день є десятки веб-ресурсів схожої тематики, які теж уже тривалий час внесені до списку блокувань і недоступні користувачам без спеціальних засобів та інструментів. З іншого боку, все ще залишається маса інших сайтів, які працюють в обхід закону і які в майбутньому теж напевно будуть заблоковані.

Складність для відповідних органів не тільки в пошуку таких сайтів-порушників, а й у тому, щоб довести порушення в рамках закону і тільки після цього ініціювати блокування доменного імені та піддомену. В іншому разі саме блокування може виявитися протизаконним. Це одна з причин, чому подібні блокування відбуваються досить часто, але до списку заблокованих ресурсів зазвичай потрапляє відносно небагато сайтів.

Варто зазначити, що на сьогодні сама схема здійснення таких блокувань уже доволі добре налагоджена, тому після відповідного звернення до провайдерів строки впровадження обмеження доступу зазвичай становлять лише кілька днів. У цьому плані робота ведеться досить швидко і досить ефективно. Але водночас необхідно пам'ятати, що практично будь-яке блокування можна обійти, навіть не володіючи якимись специфічними знаннями. Тому так важливо працювати ще й із громадською думкою і робити українське суспільство більш усвідомленим у плані вибору інтернет-магазинів. Особливо серед тих, які пропонують такі специфічні товари, як алкоголь або нікотинова продукція.