Чи заблокують Telegram в Україні? Влада розглядає блокування найпопулярнішого месенджера


172
Чи заблокують Telegram в Україні? Влада розглядає блокування найпопулярнішого месенджера

В Україні активно обговорюють можливу заборону Telegram через загрозу національній безпеці. Влада розглядає заборону месенджера як відповідь на відмову співпрацювати з урядом та блокувати канали з російською пропагандою.

Після блокування російських сайтів та ЗМІ на території України головну роль у поширенні ІПСО грають соціальні мережі та месенджери. У лютому цього року, американське видання The Washington Post опублікувало документи, які підтверджують використання соціальних мереж у пропагандистських цілях. Головну роль у цьому процесі відіграє саме Telegram і це не дивно, адже серед українців він є одним з найпопулярніших месенджерів.

За даними українського сервісу Telemetrio Україна має понад 33 тисячі активних каналів зі загальною аудиторією понад 282 мільйони підписників. Приблизно 34% переглядають контент, а майже 5% взаємодіють з ним активно. За даними опитування USAID-Internews 72% респондентів отримували новини саме з цього ресурсу. Це свідчить про велику і зацікавлену аудиторію українського сегменту Telegram.

Про потенційне блокування Telegram активно заговорили ще на початку 2023 року. Одним з тих, хто найактивніше просував цю ідею та вказав на небезпеку використання Telegram, став Ярослав Ажнюк, засновник профільного сайту Kremlin Gram, команда якого вивчає вразливості мессенджера та його можливі зв’язки з Кремлем.

У листопаді секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявляв про необхідність деанонімізації Telegram-каналів. Зокрема він назвав Telegram «дуже небезпечним та вразливим», а також розкритикував анонімність каналів на платформі.

28 лютого Комітет з питань свободи слова провів круглий стіл, на якому обговорювали, в тому числі і можливість заборони Telegram на території України. За словами Голови комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина:

«Адміністрація Telegram не реагує на поширення російської пропаганди у месенджері та не намагається її блокувати, а також відмовляється співпрацювати з українською стороною. Тому, у таких умовах блокування месенджера виглядає обґрунтовано».

До того ж народний депутат відмітив, що Служба безпеки України має список каналів, які поширюють російську пропаганду і становлять реальну загрозу національній безпеці країни.

Разом з тим, напередодні, представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов підкреслив, що стосовно Telegram

«Мова йде не про окремих користувачів чи окремі медіа, які представлені на цій платформі, питання до самої платформи. Вона містить в собі цілу низку загроз для інформаційної, і не тільки інформаційної, безпеки нашої країни».

Проте голова Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко, зауважив, що заборонити чи заблокувати Telegram в Україні неможливо і «Наразі це питання так не стоїть».

«Месенджер Telegram треба не забороняти, а використати на свою користь, а будь-які заборони в інформаційній сфері ведуть до тоталітаризму».

Таку думку висловили учасники чергового випуску проєкту «Про війну» — керівник Центру протидії дезінформації РНБО лейтенант Андрій Коваленко, офіцер управління 12-ї бригади «Азов» НГУ Дмитро «Дипломат» і гість у студії — журналіст Денис Кошельник.

Також, у відповідь на нещодавні звинувачення у відмові блокувати російські пропагандистські канали, що розповсюджують дезінформацію та заклики до насильства, представник Telegram Ремі Вонг заявив, що у компанії отримали список таких каналів, ретельно його вивчають і вживатимуть заходи щодо контенту, який порушує правила платформи. Однак він не уточнив, хто саме надав цей список та які канали в нього включені.

Водночас Вонг наголосив, що Telegram є безпечним месенджером, був розроблений саме з метою захисту користувачів від російського стеження і за час роботи не давав жодних даних третім сторонам.

Поки питання про блокування усього сервісу Telegram чи окремих пропагандистських каналів залишається відкритим. Уважно спостерігаємо за цим питанням і будемо інформувати вас про подальший розвиток ситуації.

UPD. 13.03.2024. СБУ спільно з Центром протидії дезінформації оприлюднила список "безпечних" Telegram-каналів, які рекомендується використовувати для отримання офіційної та достовірної інформації. У цьому списку знаходиться 125 каналів, в основному, це офіційні ресурси українських посадовців та державних установ.

Також був опублікований список "небезпечних" Telegram-каналів, які розповсюджують ворожу дезінформацію. У цьому списку знаходиться 355 каналів, більшість з яких є очевидною російською пропагандою. Хоча деякі канали можуть видається "проукраїнськими", проте вони також є інструментами поширення ІПСО. Важливо зауважити, що не всі канали з цього списку ведуться російською мовою, але їх вплив на формування громадської думки є негативним.

Джерело: cpd.gov.ua

UPD.27.03.2024. На форумі "Kyiv Stratcom Forum 2024: Як комунікувати нові виклики перед Україною і світом (стратегія на майбутнє)" висловлено різні погляди на використання месенджера Telegram в Україні. Керівник ГУР, Кирило Буданов, відзначив як позитивні, так і негативні аспекти. З одного боку, він визнав, що Telegram є ефективним засобом зв'язку для донесення інформації на окуповані території. З іншого боку, Буданов вважає необхідним регулювання цієї платформи з метою забезпечення національної безпеки. Він висловив ідею, що офіційна реєстрація всіх користувачів може сприяти поліпшенню ситуації та збереженню свободи слова, за умови, що це не призведе до пригнічення прав громадян.

Джерело: detector.media